Izolace stvořená přírodou

Čistě přírodní izolace

Naše dřevostavby izolujeme v souladu s charakterem samotné dřevostavby, tzn. z čistě přírodních materiálů – konopí nebo ovčí vlny.

Izolace z konopí

Značková, v Německu vyráběná izolace TERMOKONOPÍ® je nositel certifikátu „Lékařsky doporučeno pro zdravé bydlení“., Je absolutně zdravotně nezávadná a jakožto přírodní materiál přirozeně zaručuje příjemné klima. 

Těmto efektům se říká tlumení teplotní amplitudy a fázové zpoždění. Je to čas, o jaký je zpožděno proniknutí maximální teploty dovnitř. Jak potvrdili odborníci z Frauenhofer Institut, velmi malá vodivost tepla - 0,040 W/mK – spolu se schopností uchovat teplo tak vedle tzv. klimatizačního efektu v letním období přispívá i k nezanedbatelné úspoře výdajů na vytápění v zimním období .

Izolace z ovčí vlny

100% přírodní materiál zcela jedinečných stavebně-fyzikálních vlastností. Pravá ovčí vlna pochází z živočišných bílkovinných vláken, nikoliv z vláken umělých či uměle vyrobených. Získává se výhradně z živých a zdravých ovcí od rakouských chovatelů, případně chovatelů z dalších alpských zemí, což zaručuje nejvyšší kvalitu - čistou vlnu bez umělých pojidel. Proto není potřeba ochranných či nosných mřížek.

Ovčí vlna je velmi dobře stlačitelná, proto může stavba bez zábran dosedat a po letech pak není třeba vyplňovat netěsnosti tmelem. Stejně jako izolace konopná i izolace z ovčí vlny má velmi nízkou tepelnou vodivost – 0,040 – 0,035 W/mK. Tu však velkou měrou ovlivňuje vlhkost. Naštěstí je ovčí vlna hydroskopická, takže na sebe dokáže navázat vodu v množství, které odpovídá až třetině hmotnosti vlny, aniž by utrpěly její izolační vlastnosti. Zachovává si svůj objem a následně vlhkost zase bez problémů uvolní. Faktor difuzního odporu se pohybuje mezi hodnotami 1 až 2, proto je materiál velmi dobře prodyšný.

Zásluhou přirozeně rozdílné jemnosti vláken (14 – 40 µm) a speciální techniky plstění funguje ovčí vlna i jako akustická izolace. Pohlcuje zvuky v širokém frekvenčním rozpětí (odpor proudění až 29,5 kPas/m2).

Izolace z ovčí vlny prokazatelně eliminuje škodlivé látky a čistí tak vzduch. Neutralizuje různé škodlivé látky ze stavebního a dřevařského průmyslu (laků a ošetřovacích prostředků), z rozličných stavebních produktů, korku, ale třeba i cigaretového kouře, jako např.: Formaldehyd, Acetaldehyd, Propionaldehyd, Butyraldehyd, Pentanal, Hexanal, Heptanal, Octanal, Nonanal, Decanal, Benzaldehyd, Fural, Acrolein, Crotonaldehyd, Glyoxal, Glutardialdehyd, Isokyanáty, Nitrosaminy, Styreny.

Nevýhodou vlny je jistá náchylnost k přirozené zkáze a napadení molem. My ale používáme takovou, která je kvalitně a trvanlivě ošetřena ochranou proti tomuto škůdci. Ochrana proti plísním není třeba, bílkovinná vlákna vlny pro ně nejsou vhodnou živnou půdou.

Nespornou výhodou izolace z ovčí vlny je jednoduchá a rychlá montáž a šetrnost k životnímu prostředí. Na rozdíl od vlny minerální nepráší a nepoškozuje tak oči ani pokožku, díky čemuž není potřeba ochranných pomůcek. Naopak, je velmi příjemná na dotek. Jde tedy o materiál bezpečný nejen po, ale i při montáži. Ovčí vlna nehoří, disponuje samozhášecí schopností. Při případném požáru se pouze taví, aniž by kapala a tvořila jedovaté splodiny. Není tedy potřeba žádných speciálních protipožárních opatření.

Forma izolace
Využíváme izolaci z ovčí vlny v podobě tzv. izolačních rohoží, vyráběných na přání zákazníka v tloušťce 3 - 40 cm (po 1 cm), šířce 30 - 140 cm (po 5 cm) a délce až 10 m (po 5 cm). Objemová hmotnost dosahuje hodnot od 14 do 30 kg/m3.

Vyslechneme vaše představy, odpovíme na vaše otázky a detailně vše probereme.

Domluvte si termín
schůzky

Specializujeme se výhradně na stavbu roubenek, proto máme vlastní projekční kancelář, kde vznikají všechny projekty Vaší roubenky.

Objednejte si projektovou
dokumentaci

Co byste měli vědět, než si necháte vypracovat
projekt roubenky na klíč

Více informací