• Roubenka na klíč
 • Detail komínu u roubenky
 • Detail roubenky - konopné lano
 • Roubenka a ohniště
 • Roubená stavba na klíč
 • Detail roubenky - roubení
 • Detail okno roubenky
 • Detail roubenky 3
 • Detail roubení roubenky 2
 • Detail roubení roubenky
 • Detail okna roubenky
 • Detail roubenky 3
 • Detail roubenky - roubení, okno
 • Detail roubenky 4
 • Stavba roubeného domu

Poradna

Chcete novou roubenku nebo dřevostavbu a nejste si s něčím jistí? Potřebujete poradit? Neváhejte se nás zeptat. Naši odborníci Vám zcela zdarma poradí!


captcha

Konečný Josef - Boskovice 5. ledna 2013

Zajímalo by mě co je lepší nechávat při stavbě obvodových stěn roubenky mezi jednotlivými trámy mezeru a pak ji vyplnit nějakou izolací,(zajímalo by mě jaká je nejlepší,a jakou technologií se potom provede to vlastní utěsnění a jak toto těsnili naši předkové. Nebo trámy klást těsně na sebe, mám obavu že nakonec v případě nějakého sesychání či skroucení vzniknou mezi trámy nejaké netěsnosti, mezery. I když jsem viděl několi takových starých staveb a trámy seděli v celé ploše na sobě úplně na těsno. Ještě, je lepší vázat trámy v rozích na rybinu nebo na tzv. jesenický způsob (na ozub)nikde jsem tento způsob u novostaveb neviděl jen u starých staveb na Bruntálsku. Dál by mě zajímalo zda naši předci když stavěli obvodové stěny dřevěnic a kladly trámy těsně na sebe zda mezi ně něco dávali kvuli těsnosti, nebo jak docílili toho ža trámy na sebe těsně doléholy. Dík za odpověď a jsem s pozdravem Konečný J.

Odpověď:

Dobrý den pane Konečný,
U roubených obvodových stěn ze surového konstrukčního materiálu je jednoznačně rozumější a ve většině případů naprosto nezbytně nutné nechat mezi jednotlivými trámy mezeru obvykle cca 3 cm a potom ji vyplnit tepelnou izolací, v ideálním případě ovčí vlnou. Samozřejmě je možné použít i běžnou minerální izolaci.
Z historie víme, že naši předkové k utěsnění spár roubených stěn používali několik způsobů, ale nejčastěji se jednalo o mechové nebo hliněné vycpávky, z venkovní exterierové strany spáru roubených trámů zakryli dřevěnou lištou tzv. "Stěnkou". Pokládat jednotlivé stěnové trámy přímo na sebe je technicky proveditelné, ale je třeba tomu přizpůsobit technologii, zpravidla se jedná o použití "suchého" konstrukčního materiálu.
U roubených staveb doporučujeme v každém případě rohové spoje provádět "Na Rybinu", tento spoj je už tolikrát prověřen, že není zapotřebí žádných kompromisů. Co se týká Jesenického způsobu (Na Ozub), je pravdou, že v dobách minulých se toto spojení opravdu používalo. Nicméně nevidím v tomto provedení rohového spoje žádnou výhodu a možná mi dává za pravdu i fakt, že se to už před několika desítkami let přestalo používat. Další věc je, že tento spoj vypadá vždycky hůř než klasická rybina (praskání, kroucení) a také vzhledem k pracnosti je finančně náročnějši. Z praxe mohu říct, že když jsme tyto spoje "Na Jesenický způsob (Na Ozub) u památkově chráněných staveb rozebírali byli často "ustřelené", takže opravdu nebyli žádným přínosem.

S ústou a přáním hezkého dne,
Michal Hasník

Pavel Kubík - Choceň 27. listopadu 2012

Dobrý den,
zaujala mě vaše nabídka na internetu a z toho důvodu bych chtěl prosím zodpovědět několik dotazů:

1. Z jakého materiálu, tedy dřeva stavíte roubenky a rámové konstrukce a zda je možné použít materiál na základě požadavku zákazníka, tedy jiný druh dřeva.

2. Jakou částku účtujete za základovou desku na rovném terénu.

3. Kolik stojí geodetické vytyčení stavby.

4. Kolik stojí náklady na dopravu stavebního materiálu.

5. Kolik účtujete na dopravu pracovníků po dobu výstavby a kolik je celkem pracovníků.

6. Jak silná je stěna roubenky a rámové dřevostavby a jak velký je součinitel prostupu tepla U stěny a stropu u obou staveb.

7. Jak silné jsou obvodové stěny a příčky roubenky a rámové dřevostavby a jaké je jejich složení?

Děkuji velmi za Vaši odpověď.

S pozdravem Kubík P.

Odpověď:

Dobrý den pane Kubíku,
Děkujeme Vám za váš zájem o produkty a služby, které jsou v sortimentu naší firmy. Postupně vám odpovím na vaše dotazy.

1. Naše roubenky a konstrukce rámových dřevostaveb stavíme zpravidla ze smrku, není nic neobvyklého že je použita i kombinace smrk + jedle, to v případě použití surového konstrukčního materiálu. Pro případ použití suchého lepeného konstrukčního materiálu používáme u roubenek lepené vrstvené hranoly v pohledové kvalitě, u rámových dřevostaveb jsou to délkově napojované lamely KVH, jedná se o masivní konstrukční dřevo nastavené zubovitým spojem, provedení bývá obvykle ze smrku. Samozřejmě je možné použít materiál dle požadavků zákazníka. U Roubených staveb jsme měli možnost při našich realizacích použít: Jedli, Modřín, dokonce i Dub, ten byl pro nás opravdu velkým zážitkem.

2. Cena základové desky závisí především na její velikosti, způsobu a místa zakládání stavby. Je rozdíl mezi zakládáním na rovinatém pozemku a místem stavby ve svahu, kde se většinou řeší podsklepení. Obecně se dá říci, že její cena se pohybuje od 90 do 400 000,- Kč.

3. Geodetické vytýčení stavby se stojí ve většině případů kolem 4 000,- Kč.

4. Náklady na dopravu stavebního materiálu si spočítáte velmi jednoduše, tzn. že spočítáte počet velkých nákladní vozidel (kamionů), které přivezou materiál k vám na stavbu, vynásobíte počtem kilometrů od sídla zhotovitele k Vám a vynásobíte cenou cca 38,-/ Km. Výsledek je vyčíslením výše uvedených nákladů bez Dph. Takhle je to alespoň v našem případě, neprodáváme „Zajíce v pytli“J

5. Doprava pracovníků po dobu výstavby je už součástí naší rozpočtované ceny. Počet pracovníků v rámci jedné profese je obvykle 4.

6. Celková síla obvodové stěny u roubenky i rámové dřevostavby je v našem standardním provedení min. 320 mm, u příček 150 mm. Součinitel prosupu tepla je U 0,27 W/m2K u obvodových stěn, u štítových stěn je U 0,25 W/m2K. U konstrukce stropu součinitel prostupu tepla neuvádíme. Samozřejmě se to dá spočítat.

7. Co se týká skladeb jednotlivých konstrukcí, ty jsou přímo závislé na použití typu tepelné izolace. Zjednodušeně se dá říci, v případě použití tzv. difuzně uzavřené skladby se používá minerální izolace v kombinaci s foliemi, v druhém případě difuzně otevřené skladby se používají přírodní izolace – Ovčí vlna, bez použití folie v kombinaci s parobrzdou.

S úctou a přáním pěkného dne, Michal Hasník

Miloš Pokorný - Pardubice 13. října 2012
Dobrý den, mám trochu netradiční dotaz. Mám cca 150 let starou roubenku, která je ve špatném stavu. Chtěl bych jí demontovat. Četl jsem, že zachovalé trámy je možné prodat. Mohli by jste mi poradit, kde se dají prodat a popřípadě v jakých cenových relacích se prodej pohybuje? Děkuji za odpověď
Odpověď: Dobrý den, Váš dotaz mi nepřijde netradiční, ba naopak takové nabídky vítám. V případě, že řezivo z Vaší Roubenky je v pořádku, tzn. že není poškozeno vlivem vlhkosti, napadeno hnilobou, plísní apod., rádi jej od vás vykoupíme. Cena obvyklá se většinou pohybuje v rozmezí 1500 – 2000,- m3, v závislosti na konkrétních délkách a průřezech jednotlivých hranolů. S pozdravem a přáním hezkého dne, Michal Hasník
Michal Kytka - Slaný 20. srpna 2012
Dobrý den, mám dotaz ohledně izolace. U roubenky jsou obvodové stěny z masivu a mezery vyplněny ovčí vlnou nebo konopím,ale jak je to v 1 patře (podezdívka,štíty) kde již není roubení,ale rámová konstrukce? Pokud chci postavit roubenku,přijde mi nepřirozené oproti přízemí tam mít skelnou vatu a "utemovat" to parozábranou jako klasickou skeletovou dřevostavbu. Při instalaci ovčí nebo konopné izolace by se stavba určitě značně prodražila. Děkuji za odpověd a přeji hezký den. Kytka Michal.
Odpověď: Dobrý den, máte pravdu v tom, že Vámi výše uvedené řešení si do jisté míry protiřečí. V rámci izolací roubenky je dobré mít jasno v tom, jakým konkrétním materiálem Vaši roubenku budete izolovat. Samozřejmě je s tím spojena i ekonomická stránka věci, přírodní izolace z ovčí vlny či konopí jsou opravdu dražší než např. obvykle používané materiály z minerální vlny. Kombinovat jednotlivé druhy tepených izolací nepovažuji za příliš šťastné, jak po stránce technologické, tak z hlediska "principu". Pokud zvolíte izolační materiály z přírodních materiálů v přízemí, určitě tím samým způsobem postupujte i v podkroví. Ten samý případ platí i pro použití minerálních izolací. Co se týká použití minerálních tepelných izolací, je nabídka na našem trhu tak velká, že si jistě vyberete materiál, se kterým budete spokojen. Ekonomickou náročnost jednotlivých variant už musíte posoudit sám. S pozdravem a přáním hezkého dne Michal Hasník
Zavoláme Vám